מחקרים

תוצאות ראשוניות חיוביות ל-Upadacitinib במחקר פאזה 2b בטיפול בדרמטיטיס אטופית

Upadacitinib הינו טיפול חדשני המעכב סלקטיבית את JAK1, ונבדק בקרב מטופלים הסובלים מדרמטיטיס אטופית בינונית עד חמורה. מחקר פאזה 2b הראה תוצאות חיוביות ראשוניות, ללא זיהוי בעיות בטיחות. כל המינונים שניתנו במחקר השיגו שיפור גדול יותר באחוז השינוי הממוצע מהבסיס בהשוואה לפלצבו, בשבוע 16. עור נקי או כמעט נקי הושג במחצית מהמטופלים שקיבלו 30 מ"ג פעם ביום. שיפור בגרד הושג בתוך השבוע הראשון לטיפול, ושיפור עורי בתוך השבועיים הראשונים, בכל המינונים

אטופיק דרמטיטיס (צילום: אילוסטרציה)
אטופיק דרמטיטיס (צילום: אילוסטרציה)

חברת AbbVie, הודיעה החודש על תוצאות ראשוניות חיוביות ממחקר פאזה 2b, אקראי, מבוקר פלצבו, טווח מינון שבדק טיפול ב-Upadacitinib, מעכב JAK1 חדשני, סלקטיבי הניתן פעם ביום במתן פומי, בקרב מטופלים מבוגרים עם דרמטיטיס אטופית בינונית עד חמורה שלא נשלטת בצורה מספקת על ידי טיפול מקומי, או שלא יכלו לקבל טיפול מקומי מסיבות רפואיות. במחקר הנוכחי, כל קבוצות המינון של Upadacitinibי(30/15/7.5 מ"ג ליום) הגיעו לתוצא הראשוני [אחוז שינוי ממוצע ב-EASIי(Eczema Area and Severity Index) בשבוע 16 בהשוואה לפלצבו].

"אנחנו נרגשים מתוצאות המחקר, המראות כי Upadacitinib בעל הפוטנציאל להיות אפשרות טיפול חשובה עבור מטופלים עם דרמטיטיס אטופית" אומר מיכאל סברינו, M.D, סגן נשיא, ראש תחום מחקר ופיתוח בחברת AbbVie. "אנחנו מסתכלים קדימה לעבר מחקרי פאזה 3 עם Upadacitinib בשנת 2018. ההתקדמות של חברת AbbVie לאורך תכניות קליניות עם Upadacitinib מדגימה עוד יותר כיצד עיכוב סלקטיבי של מסלול JAK1 עשוי להוות גישת טיפול חדשנית לאורך מגוון רחב של מחלות אימוניות."

תוצאות בשבוע 16 מראות כי לאורך כל המינונים, מטופלים שטופלו עם Upadacitinib, בהשוואה לפלצבו, השיגו שיפור משמעותי בתוצא הראשוני, וכל התוצאים המשניים הקשורים לעור ולגרד (p<0.05). בנוסף, ההפחתה בגרד נצפתה בתוך השבוע הראשון ושיפור בעור בתוך השבועיים הראשונים לטיפול (P<0.001 לאורך כל המינונים).

"דרמטיטיס אטופית הינו מחלת עור חמורה, כרונית, היכולה להיות בעלת השפעה שלילית על חיי המטופלים" אומרת אמה גוטמן-יסקי, Ph.D., פרופסור לדרמטולוגיה ואימונולוגיה ב- Icahn School of Medicine at Mount Sinai Medical Center וחוקרת ראשית במחקר. "אני מאוד מעודדת מכך שההפחתה בגרד הושגה בתוך השבוע הראשון לטיפול וכי עד מחצית מהמטופלים השיגו 90 אחוז או יותר שיפור בנגעים העוריים עד שבוע 16. אלו שתי דאגות משמעותיות עבור מטופלים הסובלים מדרמטיטיס אטופית. עם תוצאות אלו Upadacitinib הינו בעל הפוטנציאל להיות טיפול חשוב עבור מטופלים אלו".

אחוז השינוי הממוצע מהבסיס בניקוד EASI, מדד לחומרת המחלה והתוצא הראשוני במחקר הנוכחי, היה 74/62/39 אחוז עבור מטופלים שקיבלו Upadacitinib במינון 30/15/7.5 מ"ג, בהתאמה, בהשוואה ל-23 אחוז עבור מטופלים שקיבלו פלצבו (p<0.001/0.001/0.05, בהתאמה). שיפור של 75% במחלה (EASI 75) הושג ב-69/52/29 אחוז מהמטופלים שקיבלו Upadacitinib במינון 30/15/7.5 מ"ג, בהתאמה, בהשוואה ל-10 אחוז בקרב מטופלים שקיבלו פלצבו (P<0.001/0.001/0.05, בהתאמה).

שיפור במחלה של 90% או יותר (EASI 90) הושג ב-50/26/14 אחוז מהמטופלים שקיבלו Upadacitinib במינון 30/15/7.5 מ"ג, בהתאמה, בהשוואה ל-2 אחוז בקרב מטופלים שקיבלו פלצבו (P<0.001/0.01/0.05, בהתאמה). עור נקי או כמעט נקי הושג ב-50/31/14 אחוז מהמטופלים שקיבלו Upadacitinib במינון 30/15/7.5 מ"ג, בהתאמה, כפי שנמדד על ידי מדד Investigator's Global Assessmentי(IGA 0/1), בהשוואה ל-2 אחוז מהמטופלים שקיבלו פלצבו (P<0.001/0.001/0.05, בהתאמה).

בנוסף, שיפור משמעותי נצפה בהתייחס לחומרת הגרד (Pruritus). מטופלים שטופלו עם Upadacitinib חוו 69/48/40 אחוז שיפור בגרד במינון 30/15/7.5 מ"ג, בהתאמה, כפי שנמדד על ידי מדד דירוג מספרי - NRSי(numerical rating scale), בהשוואה ל-10 אחוז מהמטופלים שקיבלו פלצבו (P<0.001/0.001/0.01, בהתאמה).

במחקר הנוכחי, לא זוהו בעיות בטיחות. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר היו זיהום בדרכי הנשימה העליונות ואקנה. תופעות לוואי חמורות אירעו ב-2/1/0 אחוז מהמטופלים שקיבלו Upadacitinib במינון 30/15/7.5 מ"ג, בהתאמה, בהשוואה לאחוז אחד בקרב מטופלים שקיבלו פלצבו. Upadacitinib לא מאושר על ידי הרשויות הרגולטוריות ובטיחות ויעילות עדיין לא בוססו.

אודות מחקר ה-Upadacitinib פאזה 2b

המחקר הנוכחי הינו מחקר מתמשך, פאזה 2b, אקראי, כפול סמיות, קבוצות מקבילות, מבוקר פלצבו, רב מרכזי, שנמשך 88 שבועות במטרה לקבוע את הבטיחות והיעילות של Upadacitinib בקרב מטופלים עם דרמטיטיס אטופית בינונית עד חמורה. בתקופת המחקר הראשוני, המטופלים חולקו באופן אקראי ביחס 1:1:1:1 לאחת מארבע קבוצות טיפול (שלוש קבוצות מינון וקבוצת פלצבו) למשך 16 שבועות. התוצא הראשוני של המחקר הינו אחוז השינוי הממוצע במדד EASIי(Eczema Area and Severity Index) כעבור 16 שבועות בהשוואה לפלצבו. תוצאים משניים כללו שיעור המטופלים שהשיגו EASI 90, EASI 75, IGA 0/1 ואחוז השינוי בגרד ב-NRS, מיום 1 (בסיס) עד לשבוע 16, בהשוואה לפלצבו.

אודות Upadacitinib

Upadacitinib, שפותחה במעבדות AbbVie, הינה תרופה פומית מחקרית המהונדסת במטרה לעכב סלקטיבית את Jak1, המשחק תפקיד משמעותי בפתופיזיולוגיה של מחלות דלקתיות. מחקר פאזה 3 של Upadacitinib בדלקת פרקים שגרונית ודלקת פרקים פסוריאטית מתקיימים כיום, בנוסף למחקרים במחלקת קרוהן, קוליטיס כיבית וספונדיליטיס אנקילוזיס.

אודות AbbVie

AbbVie הינו חברת פארמה עולמית, מונעת מחקר, המחויבת לפיתוח טיפולים חדשניים לכמה מהמצבים המורכבים והקשים הקיימים כיום. מטרת החברה הינה להביא לידי ביטוי את מומחיותיה, מסירותה והגישה הייחודית שלה על מנת לשפר טיפולים קיימים לאורך ארבע תחומים: אימונולוגיה, אונקולוגיה, וירולוגיה ומדעי המוח. ביותר מ-75 מדינות, עובדי חברת AbbVie עובדים כל יום על מנת לקדם פתרונות בריאות עבור אנשים ברחבי העולם.

 

https://news.abbvie.com/alert-topics/immunology/abbvies-upadacitinib-abt-494-meets-primary-endpoint-in-phase-2b-study-in-atopic-dermatitis.htm?view_id=1295

נושאים קשורים:  מחקרים
תגובות