וידאו

הידרדניטיס סופורטיבה - מהו היעד?

ד"ר אריאלה הפנר, המחלקה לרפואת עור, המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב בהרצאה על השלבים השונים של הידרדנטיס סופורטיבה - מתי לטפל באופן תרופתי ומתי כירורגי או משולב? למה יש לשים לב וממה יש להזהר?

הידרדניטיס סופורטיבה (HS ,‏Hidradenitis Suppurativa) היא מחלת עור דלקתית כרונית הפוגעת באופן קשה באיכות החיים של החולים במחלה. HS מאופיינת בהופעה של נגעים דלקתיים (התלקחויות), עמוקים וכואבים באזורי העור המכילים בלוטות זיעה אפוקריניות (Apocrine sweat glands): בתי השחי, מפשעות ואיברי המין. המהלך הכרוני של המחלה, הכאבים, ההפרשה מהנגעים והצלקות הנוצרות במקרים מתקדמים של HS פוגעים באופן ניכר באיכות החיים של החולים, בתפקודם היום יומי, בחייהם החברתיים ובעבודתם ומהווים מוקד לתסכול רב בקרבם עד כדי השפעה הרסנית על חיי החולים בה. דר' אריאלה הפנר, דרמטלוגית מהמרכז הרפואי סוראסקי בתל אביב, מדגישה בהרצאה כאן כי בהשוואה למחלות דלקתיות אחרות כמו פסוריאזיס ואטופיק דרמטיטיס, המטרה העיקרית ב-HS היא לא להגיע למצב של נזק רקמתי בלתי הפיך מאחר ואם הנגעים הראשונים נותרים ללא טיפול הם מתפתחים לפלקים אגרסיביים ולצלקות. לפי דר' הפנר, יש חולים שהמחלה שלהם "דוהרת" ולעומתם יש חולים עם מהלך מתון יותר של המחלה. נכון להיום אנחנו לא יודעים איך יהיה מהלך המחלה. כנראה שצריך מחקרים עמוקי טווח לדעת זאת. אבל אם חולה עובר מהר משלב Hurley1 ל- Hurley2 , יש לטפל בו בהקדם באופן אגרסיבי על מנת שלא יעבור לשלב הבא.

יש חלון הזדמנויות בשלב מוקדם של המחלה שם ננטר את החולים, נטפל במחלה וכך נוכל לשפר את המצב. האבחנה הקלינית לא תמיד מספיקה, לעיתים יש להעזר באמצעים הדמייתים כמו אולטרה סאונד או MRI. לכן המטרה העיקרית היא למנוע את התקדמות המחלה ויצירת הנזק הבלתי הפיך. חולים אילו צריכים טיפול סיסטמי כמו כל מחלה דלקתית, ולא טיפול נקודתי. כשיש כבר נזק רקמתי בלתי הפיך, הטפול צריך להיות תרופתי, כירורגי או משולב. ככל שהמרכיב הדלקתי דומיננטי יש לתת תרופות. עדיף שהטיפול התרופתי יקדים את זה הכירורגי. ההחלטה היא לפי שלבי המחלה. יש כיום הרבה מדדים ושיטות לאומדן התקדמות המחלה. אחד מהם הוא ה-HIGH SCORE שהוא מדד שהוכיח עצמו, זהו מדד מחמיר, מספיק שהחולה פיתח שתי פיסטולות חדשות ביחס לזמן אפס, וזהו כישלון טיפולי על פי המדד. מדד זה שימש את מחקר ה- PIONEERS ובמחקר ההמשך שלו אנו לומדים שKמטופלים שלא השיגו HIGH SCORE לאחר 12 שבועות אבל בכל זאת הגיבו באיזשהי צורה , נמשיך להם את הטיפול ביומירה לאורך זמן ואז הם ישיגו בסופו של דבר את ה-HIGH SCORE. לעומת זאת, חולים שהשיגו פחות מ- 25 אחוז אפשר אחרי 12 שבועות להרים ידיים. בעיקרון אם נדבר על מחקרים על התקופה המאוחרת יותר, בטווח של שנתיים 52% שמרו על התגובה ועל ה- HIGH SCORE כך הטיפול ביומירה הוריד נגעים דלקתיים, כאב ואפילו ירידה בפיסטולות הדלקתיות. עדיין יש לזכור שזה רק בסביבות חמישים אחוז, כלומר יש מחצית שלא מגיבים או לא יכולים לקבל יומירה ואז צריכים טיפולים אחרים.

יש לזכור כי HS הינה מחלה כרונית, לא ניתן לתת לחולה טיפול לשבוע שבועיים, כי זה כאילו לא טיפלת בחולה - הוא יגיע למצבים של הצטלקויות, דרך שאין חזור ממנה.

נושאים קשורים:  וידאו,  ד"ר אריאלה הפנר,  הידרדניטיס סופורטיבה,  יומירה