פגיעה כלייתית חריפה

פולריזציית מאקרופג'ים בשתן מסייעת להבחין בין סוגים שונים של פגיעה כלייתית

החוקרים מצאו כי החלבון sCD163 המהווה סמן לפולריזציית מאקרופג'ים, מסייע להבחין בין פגיעה כלייתית טובולרית ואינטרסטיציאלית לבין פגיעה גלומרולרית

19.12.2019, 18:27
תא מאקרופאג (הדמיית אילוסטרציה)

פולריזציית מאקרופג'ים מהווה גורם תורם להתפתחות של פגיעה כלייתית חריפה (acute kidney injury-AKI). מטרת המחקר הייתה לבחון את השימוש במאקרופג'ים בשתן כסמן ביולוגי המסייע להפריד בין אתיולוגיות אינטרנזיות שונות של פגיעה כלייתית.

במחקר השתתפו 205 מטופלים עם AKI אינטרינזית. החוקרים כימתו את sCD163 בשתן (המהווה סמן לפולריזציית מאקרופג'ים) ובחנו את תת-סוגי המאקרופג'ים בשתן וביופסיית כליה. לעומת משתתפים בריאים ומשתתפים עם AKI  כתוצאה מפגיעה טובולרית או אינטרסטיציאלית, sCD163 בשתן היה גבוה באופן ניכר בגלומרולופתיות ובמיוחד בגלומורולנפריטיס פרוליפרטיבית (275 פיקוגרם/מיקרומול). המצאות sCD163 הייתה קשורה באופן מובהק סטטיטסית עם יצירת סהרונים. אנליזת משקע שתן של יחס M1/M2 הבדילה בין נפריטיס טובולואינטרסטיצאלית חריפה (יחס הגדול מ-2.35) לבין גלומרולנפריטיס סהרונית (יחס קטן מ-0.27). רמות sCD163 בשתן ותת סוגי M2 נמצאו בעלי קשר חיובי עם תסנין M1 באינטרסטיציום. בנוסף, sCD163 בשתן היווה סמן פרוגנוסטי טוב יותר לצורך אבחנה בין אתיולוגיות המחלה השונות מאשר הסמנים המסורתיים של AKIי(NGAL ו-KIM-1), סמנים של תאים מיאלוידים (CD11b) ופאן-מאקרופג'ים (CD68).

החוקרים מסכמים כי ניתן להשתמש בסמנים של פולריזציית מאקרופג'ים כ"ביופסיה נוזלית" שאינה פולשנית בנוכחות מחלות כליה אינטרינזיות שונות.

מקור: 

Sun, P. et al. (2019) Clinical Immunology. 205, 65

נושאים קשורים:  פגיעה כלייתית חריפה,  סמן ביולוגי,  אבחנה,  מחקרים,  מקרופאגים
תגובות