מחקרים

האם דופילומאב טובה לטיפול בילדים הסובלים מדלקת עור אטופית?

מחקר רטרוספקטיבי זה דגם ילדים שטופלו בדלקת עור אטופית בינונית עד חמורה עם דופילומאב, על אף שטרם אושרה רשמית עבור ילדים, וניסה לתאר את תגובת המטופלים לטיפול ואת סבילותם לתרופה

02.02.2020, 17:21

דלקת עור אטופית (Atopic dermatitis) היא מחלת עור דלקתית שכיחה מסוג 2, המתחילה בקרב פעוטים באופן טיפוסי, עם סיכון מוגבר לתחלואות אטופיות נלוות שאינן עוריות. דופילומאב (Dupilumab) היא התרופה הביולוגית הראשונה המכוונת לדלקת מסוג 2, שאושרה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי. התרופה אושרה בשנת 2017 עבור מבוגרים שסבלו מדלקת עור אטופית בינונית עד חמורה, ולאחר שנתיים אושרה גם עבור מתבגרים. טיפול מערכתי בילדים הסובלים מדלקת עור אטופית עודנו מהווה צורך רפואי נטול מענה.

מטרתו של מחקר זה הייתה לנתח את הטיפול הלא מאושר (Off-label) עם דופילומאב בילדים הסובלים מדלקת עור אטופית.

מחקר רטרוספקטיבי ורב-מרכזי זה דגם ילדים שטופלו בדלקת עור אטופית בינונית עד חמורה עם דופילומאב.

111 מתוך 124 מטופלים (89.5%) השיגו גישה לתרופה דופילומאב לאחר זמן ממוצע של 9 שבועות. טוחח המינונים היה 4 עד 15.5 מיליגרם לקילוגרם עבור מנת ההעמסה, ו-2.0 עד 15.3 מיליגרם לקילוגרם כל שבוע שני לטובת אחזקה. הטווח היה רחב ביותר אצל ילדים בני 6-11 שנים, והיה קשור לשימוש במינון מלא או חצי מלא של מבוגרים. התחלואות הנלוות, התגובה לטיפול, והאירועים החריגים, היו ניתנים להשוואה לאלה שתוארו אצל מתבגרים ומבוגרים במחקרים קודמים. כמגבלה של מחקר זה, ציינו החוקרים שהיותו רטרוספקטיבי גרם לאיסוף נתונים שאינם אחידים.

החוקרים הסיקו שמרבית הילדים השיגו גישה לדופילומאב אחרי עיכוב בן 9 שבועות בממוצע, עקב סירוב חברות הביטוח לשלם. סקירה זו תומכת בתגובה של הילדים לדופילומאב, ובסבילות שלהם לתרופה. המינון המיטבי עבור מטופלים צעירים מ-12 שנים לא הוגדר. זמינות של התרופה ב-2 ריכוזים שונים הינה סוגייה בטיחותית חשובה.

מקור: 

Igelman, S. et al. (2019). Journal of the American Academy of Dermatology. doi: 10.1016/j.jaad.2019.10.010

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת עור אטופית,  דופילומאב
תגובות