מחקרים

ההשפעות של ציטוקינים סוג 2 על אאוזינופילים ועל מאפייני אסטמה

במחקר זה נמצא כי  IL-13 קשור לאאוזינופיליה בדרכי הנשימה, להתפתחות של תגובתיות יתר בדרכי הנשימה, ולמטפלזיה של תאי גביע

אאוזינופילים (מקור: ויקיפדיה)
אאוזינופילים (מקור: ויקיפדיה)

ציטוקינים סוג 2 - IL-5,יIL-13 ו-IL-4 הם ציטוקינים בעלי השפעה רבה  על התפתחות והתקדמות אסטמה. על פי ה-Global Initiative for Asthma guidelines, רמת אאוזינופילים בדם מסייעת בקבלת החלטות טיפוליות במטופלים הסובלים מאסטמה חמורה.

החוקרים בדקו את ההשפעה של ציטוקינים סוג 2 על רמת האאוזינופילים בדם ובמדורים אחרים, ועל התפתחות הסימפטומים של אסטמה. במסגרת המחקר עכברי מעבדה קיבלו דרך האף כמות שווה של  IL-5,יIL-13 ו-IL-4. חלק מהמנות שניתנו היו של כל ציטוקין בנפרד, וחלק היו במתן משולב. החוקרים מדדו את הרמה, מצב הפעילות, והתנועה של האאוזינופילים במוח עצם, בדם, בריאה וב-bronchoalveolar lavage. החוקרים העריכו בנוסף את תגובתיות היתר בדרכי הנשימה ומידת המטפלזיה של תאי גביע.

רק IL-13 נמצא קשור לאאוזינופיליה בדרכי הנשימה, להתפתחות של תגובתיות יתר בדרכי הנשימה, ולמטפלזיה של תאי גביע. הציטוקין IL-5 הוביל לעלייה במספר האאוזינופילים במח העצם ובריאה. לציטוקינים יחד הייתה השפעה סינרגיסטית על אאוזינופילים אך לא על תפקודי ריאה או על המטפלזיה של תאי הגביע.

החוקרים סיכמו כי התובנות מן המחקר לגבי ההשפעה של ציטוקינים סוג 2 בנפרד או בשילוב ביניהם על מנגנוני המחלה עשויות לשפר את ההבנה לגבי ההשפעה והיעילות של טיפולים חדשים באסטמה.

מקור: 

Hendrik Beckert et. al (2020) The Journal of Immunology DOI: https://doi.org/10.4049/jimmunol.1901116

נושאים קשורים:  מחקרים,  אסטמה,  ציטוקינים סוג 2,  אאוזינופילים,  תאי גביע
תגובות