מחקרים

נוגדן מנטרל חדש מגן מפני נגיף טמבוסו הברווזים

במחקר זה נמצא כי mAb 1G2 פועל על האפיטופ הקרוס-ריאקטיבי על טבעת ה-hi באזור II של חלבון E ועשוי להיות בעל ערך טיפולי בטיפול בנגיף טמבוסו הברווזים

נגיף (צילום: אילוסטרציה)

חלבון E של נגיף פלבי גורם לתגובה חיסונית, והנוגדנים אליו מהווים בעיה עבור אבחנה סרולוגית, עקב הקושי בהבחנה בין נוגדנים קרוס ריאקטיבים. בנוסף, נוגדנים קרוס ריאקטיביים עשויים לגרום להחמרה במחלה בעקבות הדבקה משנית בנגיף פלבי על ידי הגברה תלויית נוגדנים. אפיטופים קרוס ריאקטיביים הינם הכרחיים להבנת האבחנה הסרולוגית ולשיפור הידע הכללי בנוגע לזיהומי נגיף פלבי.

במסגרת המחקר אפיטופ מינימלי, 227GSSAGTWQN235, זוהה על ידי mAb 1G2 נגד נגיף טמבוסו הברווזים (DTMUV), אשר זיהה מונומר של חלבון E תחת תנאים מחזרים בלבד. החוקרים מצאו באופן בלתי צפוי כי מוטציות של האפיטופ בחלקים G231 או W233 ביטלו לגמרי את התגובתיות ל-1G2 ולסרום מעכברים אשר היו נגועים בנגיף האנצפליטיס היפני, נגיף הנילוס המערבי ונגיף זיקה. בדיקה אימונו-פלורסנטית אישרה כי mAb 1G2 יכול להגיב קרוס-ריאקטיבית עם חלבוני E מנגיף האנאצפליטיס היפני, נגיף הנילוס המערבי ונגיף זיקה. מודלים של חלבונים ונגיפים הראו שהאפיטופ היה נגיש על פני השטח בנגיף בשל והיה ממוקם בטבעת ה-hi של איזור II. נטרול נגיף DTMUV על ידי 1G2 היה משמעותי בתהליך הטיפול במודלים של עכברים. ההעברה הפסיבית של 1G2 גרמה ל-100% שרידות, ירידה במשקל, ופינוי מוחלט של DTMUV ממחזור הדם של עכברי BALB/c.

החוקרים סיכמו כי ממצאי המחקר מראים לראשונה כי mAb 1G2 פועל על האפיטופ הקרוס-ריאקטיבי על טבעת ה-hi באזור II של חלבון E ועשוי להיות בעל ערך טיפולי בטיפול בזיהומי DTMUV. כמו כן מידע זה עשוי לשפר את ההבנה של האתגרים הקשורים באבחנה סרולוגית.

מקור: 

Xueming Chen et. al (2020) The Journal of Immunology DOI: https://doi.org/10.4049/jimmunol.1901352

נושאים קשורים:  מחקרים,  נוגדן מנטרל,  אפיטופ קרוס ריאקטיבי,  נגיף טמבוסו הברווזים
תגובות