מחקרים

תאי T רגולטוריים הנוצרים כתוצאה מאימונותרפיה מגנים מפני סוכרת אוטואימונית

במחקר זה נמצא כי ליפוזומים שהכילו פפטיד בודד של CD4+, של BDC 2.5mim ושל קלציטריול גרמו ליצירת תאי T מסוג CD4+ הספציפיים לכרומוגרנין A ובכך הציגו אפשרות לטיפול בסוכרת אוטואימונית

שיפור איזון הסוכרת (אילוסטרציה)
שיפור איזון הסוכרת (אילוסטרציה)

אימונותרפיה המדכאת באופן ספציפי אנטיגנים מסויימים נחשבת לאסטרטגיה האופטימלית לאיזון סוכרת סוג 1.

על מנת להבין האם אימונותרפיה כזו, עם פפטיד בודד, יכולה לשמש לאיזון סוכרת הנובעת ממספר אנטיגנים, החוקרים הכניסו מימוטופים של CD4+ עם אפיניות גבוהה (BDC 2.5mim) של אנטיגן עצמי לאיוני לבלב מסוג כרומוגרנין A עם ובלי קלציטריול לתוך ליפוזומים. לאחר מתן הליפוזומים, החוקרים עקבו אחר התגובה החיסונית האנדוגנית של כרומוגרנין A באמצעות טטרמרים ספציפיים.

מתן תת-עורי של ליפוזום, אך לא תוך-ורידי, גרם לייצור של תאי T רגולטוריים מסוג Foxp3+ ספציפי לכרומוגרנין A ו-Foxp3− PD1+ CD73+ ICOS+ IL-10+ בעכברים פרה-סוכרתיים. כמו כן, מתן ליפוזומים בתחילת היפרגליקמיה עיכב באופן משמעותי את התקדמות הסוכרת. לאחר מתן ליפוזום BDC2.5mim/קלציטריול, מעבר של תאי T מסוג CD4+ דיכא את התפתחות הסוכרת בעכברים עם כשל חיסוני משולב חמור המטופלים עם ספלנוציטים דיאבטוגנים.

החוקרים מצאו כי ליפוזומים אשר הכילו את הפפטיד הבודד של CD4+, של BDC2.5mim ושל קלציטריול גרמו ליצירת תאי T מסוג CD4+ הספציפיים לכרומוגרנין A אשר מווסתים את הספציפיות לאנטיגניים עצמיים מסוג CD4+ ו-CD8+ וכן את הסוכרת האוטואימונית בעכברים.

מקור: 

Anne-Sophie Bergot et. al (2020) The Journal of Immunology DOI: https://doi.org/10.4049/jimmunol.1901128 

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת אוטואימונית,  כרומוגנין A,  תאי T רגולטוריים,  ויסות
תגובות