תולעים

סיבים תזונתיים הניתנים לתסיסה מעודדים זיהום תולעי ומחמירים תגובה דלקתית

במחקר זה נמצא כי היעדר סילוק תולעים בעכברים אשר הואכלו אינולין התלווה לעלייה ביצירת תאי T מסוג T-bet+ ו-IFN-γ בקשריות לימפה מזנטריות 

תולעים פרזיטיות (צילום: אילוסטרציה)
תולעים פרזיטיות (צילום: אילוסטרציה)

סיבים תזונתיים הניתנים לתסיסה מעודדים צמיחה של חיידקים מועילים, יכולים לחזק את עוצמת ההגנה של הרירית, ומפחיתים דלקת כרונית. יחד עם זאת, ההשפעות של סיבים אלו על תפקוד חיסוני מסוג 2 במעיים אינו ידוע.

במחקר בדקו החוקרים באמצעות תולעת עכברים whipworm Trichuris muris את השפעתם של סיבים תזונתיים הניתנים לתסיסה מסוג אינולין על תגובת המארח לזיהום.

בעכברים ללא זיהום, תזונה אשר הכילה אינולין האיצה את הגדילה של חיידקים מועילים, כמו Bifidobacterium ו-Akkermansia. יחד עם זאת, אינולין מנע סילוק תולעים בעכברים אשר עמידים באופן נורמלי, והוביל לדלקת כרונית, בעוד אצל עכברים אשר הואכלו בכמות שווה של סיבים אשר אינם ניתנים לתסיסה (צלולוז) נצפה סילוק נורמלי של תולעים.

היעדר סילוק בעכברים אשר הואכלו אינולין התלווה לעלייה ביצירת תאי T מסוג T-bet+ ו-IFN-γ בקשריות לימפה מזנטריות, ביטוי מוגבר של Ido1 בצקום והיעדר מוחלט של ייצור תאי מאסט ו-IgE. החוקרים ציינו כי נטרול של IFN-γ במהלך הזיהום ביטל את הביטוי של Ido1 וגרם לחזרת הייצור של IgE וסילוק תולעים בעכברים אשר הואכלו אינולין.

תוצאות המחקר הצביעו על כך שבעוד תזונה עם אינולין הובילה לבריאות מעיים טובה יותר בעכברים בריאים, בעת זיהום עם T.muris היא הובילה להחמרה בתגובות הדלקתיות ולדיסביוזה.

מקור: 

Laura J. Myhill et. al (2020 (The Journal of Immunology DOI: https://doi.org/10.4049/jimmunol.1901149

נושאים קשורים:  תולעים,  סיבים הניתנים לתסיסה,  תגובה חיסונית,  מחקרים
תגובות
אנונימי/ת
01.07.2020, 16:48

מעניין