מחקרים

תאי T אימהיים בסיסי שלייה אנושיים גורמים ל- Allograft Response בזמן דלקת סיסי שלייה

במחקר זה נמצא כי ספציפיות אנטיגנית בדלקת סיסי שלייה בעלת אתיולוגיה לא ידועה הייתה שווה למקרי קבוצת הביקורת ונמוכה משמעותית בהשוואה ל-clones הספציפיים ל-CMV בדלקת זיהומית של סיסי שלייה

עובר בשבוע ה-22 להריון (צילום: אילוסטרציה)

בזמן ההריון, תהליכים מעוררי דלקת בשלייה יכולים להוביל לסיבוכים חמורים בעובר, הכוללים עיכוב בגדילה, לידה מוקדמת ולידה שקטה. דלקת סיסי שלייה בעלת אתיולוגיה לא ידועה (VUE), הינה מצב דלקתי אשר מתאפיין בפלישה של תאי T אימהיים מסוג CD8+ אל תוך השלייה. דלקת זו, לפי ההיפותזה המקובלת, הינה משנית לדחיית רקמת עובר זהה הפלואידית או לזיהום. במחקר זה, החוקרים אפיינו את שרשרת ה-TCR β בתאי T אנושיים אשר בודדו מתוך שליות אשר אובחנו עם VUE בהשוואה לקבוצת ביקורת ולשלייה עם דלקת ממקור זיהומי.

החוקרים הראו באמצעות Immunosequencing ש-VUE נגרמה בעיקר על ידי תאי T אימהיים, מה שהיה שונה באופן משמעותי מקבוצת הביקורת והמקרים של דלקת ממקור זיהומי. יחד עם זאת, חפיפה בין ה-clones של תאי ה-T האלה הייתה רק במעט בין הנבדקים. באמצעות שימוש במיפוי TCR clones  במקרים של אפיטופים נגיפיים נפוצים (CMV, EBV ו-influenza A) החוקרים מצאו כי ספציפיות אנטיגנית ב-VUE הייתה שווה למקרי קבוצת הביקורת ונמוכה משמעותית בהשוואה ל-clones הספציפיים ל-CMV בדלקת זיהומית של סיסי שלייה.

הנתונים שאספו החוקרים הצביעו על כך ש-VUE מקורה בתגובה אלוגרפתית, ולא בזיהום על ידי גורם לא מזוהה. תובנות אלה יכולות להוביל לפיתוח של בדיקות סקר לניבוי של סיכון ל-VUE ולשימוש בטיפולים אימונומודולטוריים ספציפיים במהלך הריון לשיפור תוצאים בעוברים בהריונות עם VUE.

מקור: 

Elizabeth Ann L. Enninga et. al (2020  (The Journal of Immunology DOI: https://doi.org/10.4049/jimmunol.1901297

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת סיסי שלייה,  זיהום בלתי מזוהה,  אלוגרפת
תגובות