מיקרוביום המעי

האם שינוי במיקרוביום במעיים של נשאי HIV משפיעים על תגובת התאים החיסוניים?

במחקר זה נבדק כיצד שינויים בחיידקי המעי השפיעו על תגובת תאי T CD8+ יחודיים לחסימת נקודת בקרה אימונולוגית

23.08.2020, 17:55
חיידקים במעי (צילום: אילוסטרציה)

מטרת מחקר זה הייתה לבחון את היחסים בין קהילות מיקרוביאליות במעי בחולי HIV, אשר מטופלים בטיפול אנטי-ויראלי (cART), לבין תגובות תאי T HIV-Gag-CD8+ יחודיים פריפריאליים. תגובות של תאים אלו נצפו לפני ואחרי חסימת נקודת בקרה אימונולוגית (ICB), במודל של Ex-vivo.

במחקר השתתפו 34 שהיו HIV סרו-חיוביים, 10 שהיו HIV סרו-שליליים, ו-12 HIV סרו-חיוביים אשר עברו השתלת צואה מיקרוביאלית (FMT). בנוסף, נבחנו קהילות מיקרוביאליות במעי, רצפטורים של נקודות בקרה שליליות אשר מקושרות למעי ולפריפריה (NCRs) ותפקודיו של אפקטור פריפריאלי.

במחקר בוצעו ריצוף גנטי מסוג rRNA 16s חיידקי לשם חקר המיקרוביום של המעיים, ובוצע מבחן מבוסס זרימה (flow-based assay) לשם בדיקת NCR במעי ובפריפריה וביטוי הליגנד שלהם. ביטויי הליגנד כללו את תגובות תאי T HIV-Gag-CD8+ יחודיים פריפריאליים לפני ואחרי anti-PD-L1 ו-anti-TIGIT ICB במודל של Ex-vivo.

תוצאות המחקר הדגימו שריבוי של Fusobacteria היה גבוה משמעותית בחולי HIV בהשוואה לקבוצת הביקורת ללא נשאות. נשאי HIV אשר קיבלו FMT ללא Fusobacteria, נמצאו עם תרבית Fusobacteria קבועה בצואה עד 24 שבועות לאחר השתלת הצואה. PD-1 TIGIT והליגנדים שלהם היו מורחבים בתאים פריפריאליים ותאים דנדריטיים מוקוזליים לעומת פריפריים, בהתאמה. חסימת PD-L1 ו-TIGIT העלה באופן מובהק את שיעור תגובות תאי T HIV-Gag-CD8+ יחודיים פריפריאליים. ריבוי גבוה של Fusobacteria במעיים נקשר עם שיעור נמוך יותר של תגובות תאי ה-T HIV-Gag-CD8+ היחודיים לאינטרפרון גמא פריפריאלי, לאחר ICB.

החוקרים סיכמו כי הקולוניזציה של ה-Fusobacteria במעיים של נשאי HIV הינה קבועה ויכולה להשפיע על התפקוד החיסוני של תאי ה-T  אנטי HIV בחסימת PD-1 ו-TIGIT. אסטרטגיות המווסתות קולוניזציה של Fusobacteria יכולות להוביל לתוצאות רצויות בתפקוד החיסוני של רקמות הריר ע"י הגברת היעילות של ICB בטיפול ל-HIV.

מקור:

SahBandar, Ivo N.et al. (2020) AIDS. In Press

נושאים קשורים:  מיקרוביום המעי,  נשאי HIV,  השתלת צואה,  חוסם נקודות בקרה,  מחקרים
תגובות