חדשות

שתלי סיליקון נקשרו לפגיעה במערכת העצבים האוטונומית

מחלות אוטואימוניות, בעיות קוגניציה וסימפטומים הקשורים למערכת העצבים דווחו על ידי נשים עם שתלי סיליקון - מחקר ישראלי מצא שוני בתפקוד נוגדנים עצמיים במערכת העצבים של נשים תסמיניות אלו

שתלי סילקון. צילום: שאטרסטוק

במחקר בהיקף מצומצם שנעשה על ידי צוות משותף לאוניברסיטת אריאל ולמרכז הרפואי שיבא, נמצא על סמך בדיקות דם שנדגמו מ-93 נשים עם שתלי סיליקון מול 36 נשים ללא שתלים, כי אצל הראשונות נמצאו פגיעה במערכת העצבים האוטונומית ושוני ברמת ובתפקוד נוגדנים שונים. המחקר יוצג היום (ב') בכנס שיתקיים בחסות אוניברסיטת אריאל ורשת אסותא וכותרתו "ראשית אל תזיק".

על המחקר דיווחה הבוקר מיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום". על פי הדיווח, ממצאיו גם פורסמו בירחון Journal of Autoimmunity. בצוות המחקר היו בין השאר ד"ר גלעד הלפרט, מנהל מעבדת מחקר ב"שיבא", ד"ר הווארד עמיטל ופרופ' יהודה שינפלד.

נשים עם שתלי סיליקון בחזה דיווחו בשנים האחרונות על מגוון רחב של תסמינים קליניים נוירולוגיים ועל בעיות הקשורות למערכת העצבים האוטונומית. בין השאר: ליקוי בקוגניציה, בעיות זיכרון, דיכאון, הפרעות שינה, יובש בפה ובעיניים. לחלק מהנשים ניתנו תרופות אנטי דכאוניות או פסיכוטיות, אף שאלו גורמות לתופעות לוואי.

במחקר החדש נמצא כי המנגנון הגורם לכך קשור לפגיעה במערכת החיסונית הגורמת לשוני ברמות התפקוד של נוגדנים עצמיים המכוונים נגד מערכת העצבים האוטונומית. רמת נוגדנים אלו ירדה בדמן של מושתלות לעומת נשים בריאות. ההערכת החוקרים: הנוגדנים נקשרו לרקמות במוח ובעמוד השדרה.

מחקרים קודמים העלו ששתלי הסיליקון גורמים לפעילות יתר של המערכת החיסונית וה-FDA אף פרסם על כך אזהרות.

החוקרים במחקר החדש גם נטלו נוגדנים מנשים מושתלות וכן מנשים ללא שתלים והזריקו אותם לעכברים כדי לעקוב אחר שינויים בהתנהגותם. נמצא כי העכברים עם נוגדנים מהנשים עם השתלים הציגו התנהגות אפטית.

ד"ר הלפרט מצוטט: "לאורך השנים ראינו שיש קשר בין סיליקון ושתלים לבין מחלות אוטונומיות. בשנים האחרונות 350 נשים עם שתלים הגיעו אלינו כדי להוציא את השתלים. נשים התלוננו לא רק על מחלות אוטואימוניות, על בעיות קוגניציה וסימפטומים הקשורים למערכת העצבים האוטונומית, כמו הפרשת רוק מוגברת ופעילות לא תקינה של המעיים. לאחרונה מצאנו שוני ברמות ובתפקוד נוגדנים עצמיים, המכוונים כנגד קולטני מערכת העצבים האוטונומית בנשים תסמיניות עם שתלי שד מסיליקון ואנו סבורים שנוגדנים אלו הם הסיבה להתפתחות התסמינים הבלתי מוסברים הללו. על הקהילה הרפואית להיות מודעת לתופעה".

נושאים קשורים:  שתלי סיליקון,  מערכת העצבים,  מחקר,  חדשות,  ד"ר גלעד הלפרט,  ד"ר הווארד עמיטל,  פרופ' יהודה שינפלד,  מחלות אוטואימוניות
תגובות