חדשות

2.1 מיליון דולר מענק מחקר לחוקרת ב"שיבא"

המענק מטעם המכון הלאומי לסרטן של ה-NIH, שבו זכתה ד"ר טל ירדני, יופנה לטובת מחקר העוסק בהשפעת הפעילות המיטוכנדריאלית על המערכת האימונית והרכב המיקרוביום

ד"ר טל ירדני, ראש המעבדה לחקר מיטוכונדריה במכון המטבולי ב"שיבא". צילום: דוברות "שיבא"

2.1 מיליון דולר – זה סכום המענק שבו זכתה ד"ר טל ירדני, ראש המעבדה החדשה לחקר מיטוכונדריה במכון המטבולי במרכז הרפואי שיבא, בשיתוף ד"ר בן בורסי מהמכון האונקולוגי ב"שיבא" ובית החולים לילדים של פילדלפיה, לטובת קידום מחקר העוסק בהשפעת הפעילות המיטוכנדריאלית על המערכת האימונית והרכב המיקרוביום.

הבקשה למענק, שניתן מטעם המכון הלאומי לסרטן של ה-NIH, המכונים הלאומיים לבריאות בארה"ב, נכתבה על ידי ד"ר ירדני בשיתוף ד"ר בן בורסי, פרופ' דגלאס וואלאס מבית החולים לילדים של פילדלפיה – מומחה בתחום הגנטיקה של המיטוכונדריה, שבמעבדתו הפרויקט שלה החל; ופרופ' וויין הנקוק, מומחה לאימינומטבוליזם מבית החולים לילדים של פילדלפיה.

המענק נפרש על פני חמש שנים ונועד לממן מחקר שהתחיל מהשאלות הבסיסיות העוסקות, בין השאר, בסיבה לשינויים החלים  בהרכב המיקרוביום במגוון רב של מחלות. מסקנות ראשונות ממחקר זה פורסמו בכתב העת המדעי Science signaling (Yardeni. T, et.al, Science signaling, 2019).

השלב המחקרי הבא, שכעת מקבל מימון מלא, הוא הבנה של המסלולים המולקולריים והביוכימיים המשפיעים והמושפעים מהאינטראקציות שבין הפעילות המיטוכונדריאלית, המערכת האימונית והרכב המיקרוביום והשפעתם על התפתחות סרטנית.

ד"ר ירדני מסרה: "הזכייה במענק במסלול של 'השפעת המיקרוביום על המערכת האימונית' היא חלק משינוי מגמתי רחב בהבנת מרכזיות המיטוכונדריה בבקרה על תפקוד מערכת האימונית ועל הרכב המיקרוביום במעי, שכן תפקידה אינה מצומצם רק ליצירת אנרגיה תאית, כפי שהורגלנו לחשוב. המענק יממש את מטרתה המחקרית של המעבדה להנגיש את חשיבות המיטוכונדריה בבריאות וחולי".

עוד הוסיפה ד"ר ירדני: "תקוותי היא שעם ההכרה בחשיבות המיטוכונדריה מטעם ה-NIH, בשילוב מחקרים נוספים ושיתופי פעולה גם בתוך 'שיבא', נוכל להביא לשיפור ההבנה של התפתחות מחלות וחולי נלווה כדוגמת מחלות מטבוליות ונורודגנרטיביות, ולפתח טיפולים מותאמים למחלות מעין אלו".

"אני מודה לפרופ' יאיר אניקסטר, מנהל היחידה למחלות מטבוליות, על חזון הקמת מכון מטבולי", ציינה ד"ר ירדני, "וכן לפרופ' דרור חרץ, פרופ' אמיר תירוש וד"ר מיכאלה שמילוביץ-אופיר מרשות המחקר, על כל העזרה בהגשת המענק עוד בטרם הגעתי ל'שיבא' וכמובן גם על קבלת הפנים החמה ב'שיבא'".

נושאים קשורים:  ד"ר טל ירדני,  מחקר,  מענק מחקר,  בית החולים שיבא,  ד"ר בן בורסי,  מחלות מטבוליות
תגובות