חדשות

הלך לעולמו המדען פורץ הדרך פרופ' מיכאל סלע

פרופ' מיכאל סלע, מומחה בעל שם עולמי לאימונולוגיה, מפתח תרופות לסרטן ומי שהיה נשיאו השישי של מכון ויצמן למדע, נפטר בסוף השבוע בגיל 98

פרופ' מיכאל סלע, 2016. צילום: יעל אילן, באדיבות מכון ויצמן למדע : מכון ויצמן למדע

פרופ' מיכאל סלע, מומחה בעל שם עולמי לאימונולוגיה ומי שהיה נשיאו השישי של מכון ויצמן למדע, נפטר בסוף השבוע (ו') בגיל 98. הוא הותיר אחריו אישה ושלוש בנות. פרופ' סלע היה שותף לפיתוח תרופות לטיפול במחלות הסרטן, בהן ארביטוקס לטיפול בסרטן המעי הגס ובסרטן ראש-צוואר, כיהן כנשיא ארגון הגג הבינלאומי לאגודות לחקר האימונולוגיה וכיועץ מקצועי לארגון הבריאות העולמי בתחום המחקר הרפואי.

סלע נולד בפולין ב-1924 ועלה לישראל בגיל 17, לאחר שברח עם משפחתו מפולין דרך רומניה. זמן קצר אחרי הגעתו לישראל החל בלימודי כימיה באוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר שהשלים את התואר השני בכימיה יצא לז'נבה ללימודי דוקטורט, אך כעבור זמן קצר  עזב את לימודיו ויצא לאיטליה לסייע לניצולי שואה.

ב-1950 הצטרף סלע למכון ויצמן כתלמיד מחקר במעבדת הביופיזיקה של פרופ' אפרים קציר, לימים נשיא המדינה. קציר חקר אז חומצות פולי-אמינו כדי להבין את תכונותיהם של חלבונים. זיהוי התכונות החיסוניות של חומצות פולי-אמינו הוביל לפיתוח אנטיגנים סינתטיים, ולפיתוח תרופת הקופקסון, יחד עם פרופ' רות ארנון וד"ר דבורה טייטלבאום.

פרופ' סלע חקר בהמשך את המבנה, התפקוד ומנגנון הפעולה ואת הבסיס המולקולרי והגנטי של תגובת המערכת החיסונית וגילה את ההשפעה הסינרגטית של שילוב כימותרפיה ונוגדן נגד סרטן. הוא הצליח לייצר מולקולות שחוסמות קולטנים על גבי תאי סרטן ומחקריו הובילו לפיתוח שלוש תרופות לסרטן - וקטיביקס, פורטראזה וארביטוקס.

פרופ' סלע ייסד את המחלקה לכימיה אימונולוגית במכון ויצמן ועמד בראשה. ב-1975 מונה לנשיאו השישי של המכון וכיהן בתפקיד לאורך עשור. הוא פרסם למעלה מ-800 מאמרים, פרקים וספרים בתחומי האימונולוגיה, הביוכימיה והביולוגיה המולקולרית. מחקריו שפכו אור על הבקרה הגנטית של פעולת המערכת החיסונית והולידו תחומי ידע חדשים באימונולוגיה. בשנים 1980-1977 היה נשיא ארגון הגג הבינלאומי לאגודות לחקר האימונולוגיה ובאותן שנים וכיהן גם כיועץ מקצועי לארגון הבריאות העולמי בתחום המחקר הרפואי.

פרופ' סלע זכה בפרסים יוקרתיים על הישגיו וביניהם בפרס ישראל לחקר מדעי החיים; פרס רוטשילד לכימיה; מדליית זהב ע"ש אלברט איינשטיין מטעם אונסק"ו; פרס קרן בייה לאטור הבלגית; מדליית הרנאק מטעם אגודת מקס פלאנק ופרס וולף לרפואה.

נשיא מכון ויצמן למדע, פרופ' אלון חן, ספד לפרופ' סלע: "ייזכר לעד בדברי ימי המדע כאחד המדענים הרבגוניים המיתולוגיים אשר יצרו ופיתחו שדות מחקר ולאחר מכן הובילו מאות ואלפי מדענים בדרכי מחקר ששינו את העולם".

לקריאה נוספת, ליחצו כאן

נושאים קשורים:  פרופ' מיכאל סלע,  חדשות,  מכון ויצמן למדע,  אימונולוגיה,  ארביטוקס
תגובות
אנונימי/ת
01.06.2022, 06:40

איש אשכולות,אגדה .זכה לתרום רבות לאנושות.
יהי זיכרו ברוך.