תיאור מקרה

תיאורי מקרה: אירועים אוטואימוניים לאחר חיסון mRNA נגד קורונה

לופוס אריתמטוזוס מערכתית, התפרצות של אנמיה המוליטית אוטואימונית והיפופרותירואידיזם הם רק כמה מהדיווחים על התפתחות מחלות אוטואימוניות לאחר חיסון mRNA לקורונה. סקירה

אנמיה, עירוי (צילום: שאטרסטוק)

למרות שבטיחות החיסונים לקורונה הוכחה בניסויי שלב 3, תופעות הלוואי ארוכות הטווח של החיסון עדיין לא ידועות. ישנם דיווחים רבים על התפתחות מחלות אוטואימוניות (לדוגמה, לופוס אריתמטוזיס) בעיקר לאחר חיסון mRNA.

תיאור של שלושה מקרים של חולים שפיתחו מחלות אוטואימוניות בשבועיים לאחר חיסון mRNA לקורונה פורסם לאחרונה במאמר ב-Annals of Case Reports:

תיאור מקרה 1

בת 33 הגיעה למרפאה עם חולשה קשה וכאבים בידיים וברגליים. החולה מקבלת אינסולין לטיפול בסוכרת מסוג 1 במשך 11 שנים. שבועיים לפני שהגיעה למרפאה היא קיבלה את המנה השלישית לחיסון קורונה (Pfizer-BioNTech) וחלתה ב-Covid-19. בדיקות הדם שלה הראו עלייה קלה בערכי אוריאה וקראטינין והתגלתה אנמיה נורמוציטית בינונית.

ביופסיית הכליה הראתה דלקת לופוס Class IV. היא קיבלה טיפול ללופוס אריתמטוזוס מערכתית (SLE), Class IV Lupus - Nephritis (LN), עם קורטיקוסטרואידים (1מ"ג/ק"ג), (500X3) Mycophenolat Mophetyl ו-200 מ"ג Hydroxychloroquine. היא הגיבה היטב לטיפול זה, התסמינים והפרוטאינוריה נעלמו ורמת הקראטינין בסרום ירדה לרמה נורמלית.

הכותבים מסבירים כי מאחר שהחולה סובלת מסוכרת סוג 1 במשך 11 שנים, קיים אצלה סיכון גבוה לחלות במחלות אוטאימוניות. היא חוסנה מבלי לדעת שהיא סובלת מוירוס הקורונה ושבועיים לאחר מכן היא פיתחה לופוס ארתמטי מערכתי (SLE) ולופוס נפריטיס (LN). למרבה המזל, הרופאים הצליחו לאזן את מצבה במהירות. הכותבים מציינים כי היו דיווחים על מקרים נוספים הדומים למקרה זה.

תיאור מקרה 2

גבר בן 67 הופנה למרפאה עם קוצר נשימה חמור. 20 ימים קודם לכן הוא קיבל מנה חמישית של חיסון mRNA לקורונה (Pfizer-BioNTech).

בדיקות הדם שלו הראו אנמיה חמורה, ומבחני קומבס הישירים והעקיפים שלו היו 3 חיוביים (+++). האנמיה המוליטית אוטואימונית טופלה והוא החלים.

הכותבים מציינים כי יש דיווחים רבים על התפרצות של אנמיה המוליטית אוטואימונית (AIHA); המוגלובינוריה לילית התקפית (Paroxysmal Nocturnal Haemoglobinuria - PNH); מחלת אגלוטינין קרה (Cold Agglutinin disease) או תסמונת המוליטית אורמית (Haemolytic Uremic syndrome) לאחר החיסון.

הם מוסיפים שכל המקרים הללו היו קלים יותר לאחר החיסון לעומת בקרב מי שחלו לאחר הידבקות בוירוס הקורונה עצמו. כל החולים במקרים המדווחים נזקקו לעירויים ולטיפול במעכבים משלימים ומדכאי חיסון.

תיאור מקרה 3

במקרה נוסף הגיעה למרפאה אישה בת 31 עם תלונה על חוסר תחושה בידיים וברגליים. שבוע קודם לכן היא קיבלה את המנה השנייה של חיסון mRNA לקורונה (Pfizer-BioNTech).

בבדיקה במעבדה נמצאו רמות נמוכות מאוד של היפוקלצמיה (6, 5mg/dl) ורמת PTH בסרום (0,6pg/mL). כיוון שלא היתה סיבה אחרת להסביר את תת פעילות בלוטת יותרת התריס, היא אובחנה כהיפופרותירואידיזם אוטואימונית לאחר החיסון.

הכותבים מציינים כי דיווחים על מקרים של תת פעילות בלוטת יותרת התריס (hypoparathyrodism) בעקבות הם חיסון נדירים מאוד, ולדעתם ההסבר היחיד הוא היפופרותירואידיזם אוטואימונית. עוד הם מציינים כי יש עדויות רבות ודיווחי מקרים התומכים בקשר בין החיסונים לקורונה ולאירועים אוטואימוניים כמו טרומבוציטופניה חיסונית והפטיטיס אוטואימוני.

עם זאת, עדיין לא ברור הקשר בין חיסון mRNA נגד קורונה לבין מחלות אוטואימוניות. אמנם הדיווחים על מקרים שמעידים על קשר כזה ממשיכים להופיע, אך קשה לומר בוודאות האם הזיהומים או החיסון הם אלה שגורמים למחלות האוטואימוניות.

נושאים קשורים:  חיסון לקורונה,  תופעות לוואי,  חיסון mRNA,  תיאור מקרה,  חדשות,  מחלות אוטואימוניות
תגובות
אנונימי/ת
21.04.2023, 11:51

יש עוד הרבה מקרים והרופאים לא מוכנים להודות.
יהיה משמח לבדוק אילו בדיקות בטיחות נעשו לחיסון ולאורך כמה זמן.

למה נאלמה דוקטור יעיל ובטוח? האם יבוא יום ויקחו אחריות?

21.04.2023, 15:35

חשוב לדייק,
הטענה שבטיחות החיסונים הוכחה בשלב 3 אינה נכונה.
היה גם ידוע שאחד הסיכונים בחיסוני mRNA הוא תופעות ומחלות אימוניות.
היה גם ידוע שהחיסון מכיל פוליאתילן גליקול שעלול לגרום גם הוא לתגובות אימוניות לא רצויות.
נעשתה החלטה על ידי הועדה המייעצת ל FDA לאשר אותו באישור חירום, מתוך תקוה ואמונה שהוא יוכח בהמשך כיעיל ובטוח.

23.04.2023, 12:41

נזכיר שאת המסנג'ר הזה כפו על צעירים בריאים, ונערים, וילדים. הכי אלימים בכפייתם היו מי שיוצאים היום לרחובות להיאבק למען הדמוקטיה.

23.04.2023, 19:53

שלום למדווחים,
יש מיליוני אנשים שקיבלו חיסון כזה.
יש כל שנה הרבה מאד מקרים חדשים של מחלות דומות, גם ללא קשר עם החיסון.
מאין הביטחון שזה קשור לחיסון? התזמון עשוי להיות מקרי בלבד.

28.04.2023, 10:03

לנוכח צמידות מקרי החולי ואופיים לחיסוני הקורונה על משרד הבריאות להקים וועדת חקירה שאינה תלויה לבדיקת הנושא שתכלול עדויות מומחים מבית ומחוץ. באין עשותו כך הוא נוטל אחריות מפלילה לבריאות הציבור הרחב ונושא באשם תורם בהמשכיות גורם עיקרי בתחלואה המתפשטת.לרבות פגיעה באמינות הציבור בחיסוני שיגרה.

02.05.2023, 15:23

אדם אובחן עם אנמיה המוליטית 20 יום אחרי מנת חיסון חמישית - זה נקרא קשר סיבתי? זו בקושי קרבת זמן אפילו. איך אותו אדם הגיב לכל אחת מארבע המנות הקודמות של החיסון? האם בטוח שהאנמיה הייתה ממקור אוטואימוני? נגיד אפילו שאנחנו יודעים שכן... מחלות אוטואימוניות מתפרצות במגוון מצבים, כולל למשל במצבי סטרס. האם יש אדם שלא היה בסטרס בתקופה הזו (או בכלל)?
ועם כל הכבוד, אדם אחד בן 67 מתוך... כמה מחוסנים ברחבי העולם? אפילו בתור תיאור מקרה זו רמה נמוכה