חדשות

ההשלכות הבריאותיות של הסרת בלוטת התימוס במבוגרים

NEJM: מטופלים שעוברים כריתת בלוטת תימוס נמצאים בסיכון גבוה לתמותה מכל סיבה ולמחלת הסרטן בהשוואה למי שאינם עוברים Thymectomy

בלוטת התימוס. הדמיה: שאטרסטוק

חולים שעוברים כריתת בלוטת תימוס נמצאים בסיכון גבוה יותר לתמותה מכל סיבה או לחלות בסרטן מחולים שאינם עוברים תימומה (Thymectomy). כך עולה ממחקר שפורסם ב-NEJM בסוף השבוע (ו') ועוסק בהשלכות בריאותיות של הסרת תימוס במבוגרים.

התִּימוּס הוא איבר לימפטי מרכזי של מערכת החיסון. הוא נמצא בחלל בית החזה מתחת לעצם החזה ומעל הלב וכלי הדם הגדולים. התימוס משתתף בהבשלת לימפוציטים צעירים (תימוציטים) שעיקרם לימפוציטים מסוג T, שהכרחיים ליצירת התגובה החיסונית הנרכשת שתפקידה להרחיק גורמי מחלה שונים. בנוסף לתאי T, מבשילים בתימוס תאים נוספים הקשורים לתגובה החיסונית המולדת. תפקודו של התימוס אצל אדם בוגר אינו ברור והסרה שלו נעשית באופן שגרתי במגוון פרוצדורות כירורגיות. החוקרים כותבים כי הם העריכו שהתימוס הבוגר נחוץ כדי לשמור על יכולת חיסונית ובריאות כללית.

במחקר שערכו ביקשו החוקרים להעריך את הסיכון למוות, סרטן או מחלה אוטואימונית בקרב מטופלים מבוגרים שעברו ניתוח להסרת בלוטת התימוס בהשוואה לקבוצת ביקורת, שהמאפיינים הדמוגרפיים של הנחקרים בה היו דומים לאלה שבקבוצה הראשונה ושעברו ניתוח כירורגיית לב-חזה דומה, ללא כריתת תימוס. החוקרים השוו גם ייצור תאי T ורמות ציטוקינים בפלזמה של הנחקרים.

במחקר נכללו 1,420 חולים שעברו כריתת תימוס ו-6,021 חולים בקבוצות ביקורת. חמש שנים לאחר הניתוח, התמותה מכל הסיבות היתה גבוהה יותר בקבוצת המנותחים מאשר בקבוצת הביקורת (8.1% לעומת 2.8%), כמו גם סיכון לסרטן (7.4% לעומת 3.7%). הסיכון למחלה אוטואימונית לא היה שונה מהותית בין הקבוצות.

בניתוח שכלל את כל החולים לאחר יותר מחמש שנות מעקב, התמותה מכל הסיבות היתה גבוהה יותר בקבוצת כריתת התימוס מאשר באוכלוסיית ארה"ב הכללית (9.0% לעומת 5.2%), כולל תמותה כתוצאה מסרטן (2.3% לעומת 1.5%). בהשוואת תת קבוצת המטופלים שבהן נמדדו ייצור תאי T ורמות ציטוקינים בפלזמה (22 בקבוצת כריתת התימומה ו-19 בקבוצת הביקורת; מעקב ממוצע, 14.2 שנים לאחר הניתוח), לחולים שעברו כריתת תימוס היה פחות ייצור חדש של לימפוציטים CD4+ ו-CD8+ מאשר בקבוצת הביקורת ורמות גבוהות יותר של ציטוקינים פרו-דלקתיים בדם.

החוקרים מסכמים כי שיעורי התמותה מכל הסיבות והסיכון לסרטן היו גבוהים יותר בקרב חולים שעברו ניתוח לכריתת בלוטת התימוס מאשר בקרב קבוצת ביקורת. הם מעריכים כי כריתת התימוס קשורה לסיכון מוגבר למחלה אוטואימונית ומציינים כי חולים עם זיהום טרום ניתוחי, סרטן או מחלה אוטואימונית לא נכללו במחקר.

נושאים קשורים:  כריתת בלוטת התימוס,  תימומה,  מחקרים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
07.08.2023, 21:24

מסקנה שלא נבדקה האם השארת חלק מהטימוס אם ניתן משנה את התמונה. למרות שלא הוכח כדאי במידת האפשר להשאיר חלק מן הטימוס