חדשות

9 מתוך 10 ישראלים שתויגו כאלרגיים לפניצילין אינם אלרגיים כלל

נייר עמדה של האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית מצביע על אבחון יתר שגוי של אלרגיה לפניצילין וקורא לנקוט צעדים לשלילת תיוג מוטעה במרפאות הקהילה

מבחן תגר. רוב התיוגים בארץ של אלרגיה לאנטיביוטיקה ממשפחת הפניצילין נגרמים בשל תופעות לוואי שונות כתפרחות ולא בעקבות תגובות אלרגיות אמיתיות או מסכנות חיים

תשעה מתוך עשרה אנשים בישראל שמתויגים כאלרגיים לפניצילין אינם אלרגיים כלל ומדובר במאות אלפים ישראלים - כך עולה מנייר עמדה של האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית. ראשי האיגוד פנו למנהלי קופות החולים ודרשו מהם לנקוט בצעדים מעשיים להפחתת מספרי המבוטחים שמוגדרים לשווא כאלרגים לפניצילין.

על פי נייר העמדה שכתבו פרופ' ארנון אליצור, יו"ר האיגוד לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית, פרופ' ננסי אגמון לוין, פרופ' אלון הרשקו, פרופ' אהרון קסל, פרופ' יובל טל, פרופ' רונית קונפינו כהן וד"ר נעמה אפשטיין ריגבי, 90% מנושאי תווית זו אינם רגישים לפניצילין ויכולים לקבל טיפול עם תרופות ממשפחה זו.

המחברים מציינים כי רוב התיוגים בארץ של אלרגיה לאנטיביוטיקה ממשפחת הפניצילין נגרמים בשל תופעות לוואי שונות, או תפרחות על רקע מחלות ויראליות, ולא בעקבות תגובות אלרגיות אמיתיות, או מסכנות חיים.

עוד צוין בנייר העמדה כי ההשלכות של אבחון יתר שגוי של אלרגיה לפניצילין גובות מחיר רפואי כבד מהפרט, וגם מחירים כלכליים ורפואיים משמעותיים ממערכת הבריאות. בין השאר התיוג כ"אלרגי לפניצילין" משפיע על השיקולים בהתאמת הטיפול האנטיביוטי לחולה או לפצוע, מחייב מציאת חלופות תרופתיות ומוביל לדיחוי בטיפול הרפואי עקב ההתלבטות באשר לטיפול התרופתי החלופי.

כמו כן, התרופות החלופיות הן יקרות יותר, פחות ספציפיות מפניצילין ומלוות בשכיחות גבוהה יותר של תופעות לוואי ויצירת חיידקים מזנים עמידים. מטופלים עם תיוג של אלרגיה לפניצילין סובלים בשכיחות גבוהה יותר מסיבוכים רפואיים, המביאים לאשפוזים ממושכים ואף לעלייה בתמותה.

בנייר העמדה מסבירים הכותבים כי הסרת התיוג (de-labeling) של "אלרגיה לפניצילין" דורשת כיום הפנייה למכוני אלרגיה בבתי חולים, אלא שהתורים ארוכים מאוד - במקרים מסוימים עד שנה וחצי, השירות האלרגולוגי מוגבל או חסר ברבים מבתי החולים בארץ, וכתוצאה מכך רבים מאזרחי המדינה לא מקבלים מענה ונותרים, ללא הצדקה, תחת הגדרה שגויה של אלרגיה לפניצילין.

הכותבים מציינים כי במקום להפנות את המטופלים למרפאות אלרגיה בבתי החולים, ניתן לשלול תיוג מוטעה של אלרגיה לפניצילין בקהילה, וזאת במקרים בהם מדובר בתגר בסיכון נמוך, ובכפוף לאישור רופא מומחה באלרגיה ואימונולוגיה. את התגרים נדרש לבצע רופא המיומן בטיפול בתגובות אנפילקטיות, ובמקום המותאם לטיפול בתגובות כאלו.

ראשי האיגוד קוראים בנייר העמדה למנהלי הקופות לפתוח מרכזים לביצוע תגרים בקהילה ולהגדיל את זמינות שרותי האלרגיה בקהילה על מנת שניתן יהיה להסיר את התיוג השגוי של אלרגיה לפניצילין בהיקף רחב.

למשרד הבריאות קוראים האלרגולוגים להגדיל את זמינות שירותי האלרגיה ויחידות האלרגיה בבתי החולים, לשם יופנו מקרים מורכבים יותר ובהם ניתן יהיה להכשיר את הדור הבא של הרופאים המומחים באלרגיה ואימונולוגיה קלינית, שחסרים כיום במערכת.

נושאים קשורים:  אלרגיה לפניצילין,  אלרגיה לאנטיביוטיקה,  האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית,  פרופ' ארנון אליצור,  מבחני תגר,  חדשות,  נייר עמדה
תגובות
אנונימי/ת
11.05.2024, 09:01

באותו עניין, הגיע הזמן שיפסיקו לתייג מטופלים כ"רגישות ליוד" בעוד הרגישות הינה בכלל ספציפית לחומר ניגוד ספציפי.
התיוג הגורף הזה גם שגוי וגם מביא לכך שמטופלים מקבלים הכנה מיותרות של סטרואידים לפני הדמיות עם חומר ניגוד והימנעות משימוש בחומרי חיטוי מבוססי יוד (כמו פולידין).